Ocean Running Club
2019 Summer Series

Location
Winding River Park, Toms River

Course
The 5K course is flat and fast, tree-lined macadam through Winding River Park.

Series Dates
The Summer Series will be run each Tuesday from June 25th to July 16th.


Starting Times
The 5K run and walk will begin at 6:45pm.
One Mile and 1/2 Mile Run will begin at 6:30pm.

Directions
From Garden State Parkway: Garden State Pkwy to Rt-37 West (Lakehurst) exit 82A. West on Rt-37 1 mile to Oak Ridge Parkway (2nd traffic light). North (right) on Oak Ridge 2 miles to Whitesville Rd. East (right) on Whitesville (right hand turn goes into Winding River Park).

Registration
Registration will be held before each race, starting at 6:15. The registration table will be at the pavilion near the parking lot.

Fees
5K Run and Racewalk : $6 for Ocean Running Club members, $7 for non-members.
One Mile Run : $2
1/2 Mile Run : $1

Awards
Weekly awards to top 3 overall M/F and 1st in each age group in the 5K.

Other Info
July 16th series wrap-up party, including pasta, cold drinks, and raffles. For more information, check out the Printable ORC Summer Series Flyer or contact Pat at patrunning1@gmail.com.


Jump to : Week 1    Week 2    Week 3    Week 4   

Week 1 : June 25, 2019

Complete Week 1 Results.

Male results
1st placeDavid Brown 18:59
2nd placeRicky Vasquez 21:31
3rd placePeter Foytlin 21:59
 
Age group winners:
10 & underDaniel Montalban28:49 
11-14Brent Foytlin 23:13
20-29Nick DeRosa 25:44
25-29Corey Meaham 40:01
30-34Sam Hahn 25:04
35-39Greg Lassik 29:19
40-44Mark Schilling 23:28
45-49Kevin Stoneham 23:11
50-54Jeff Koerner 23:54
55-59Ron Burkey 23:05
60-64Dom DeRosa 30:59
65-69Rudy Rinderer 25:49
 
Female results
1st placeKatherine Chinery 20:42
2nd placeRobin Gialanella 21:05
3rd placeSarah Mease 22:07
 
Age group winners:
11-14Sophia Stoneham 34:32
25-29Toni Wehilager 39:59
30-34Sarah Carsted 30:57
35-39Bethanie Adams 25:59
45-49Tamara Herndez 24:16
50-54Eileen Collins 30:57
55-59Maria Murphy 36:20
64-69Cathy Akridge 29:43
 
Male racewalker results
1st placeJohn Fredericks 35:42


Week 2 : July 2, 2019

Complete Week 2 Results.

Male results
1st placeNolan Kus 18:10
2nd placeEddie Carvente 20:02
3rd placeMatthew Vogius 20:07
 
Age group winners:
11-14Bret Foytlin 22:09
20-24Sam Lamberti 23:32
25-29Rick Vasquez 22:02
30-34Justin Perarchik 26:45
35-39Greg Lassik 32:33
45-49Peter Foytlin 20:54
50-54Gerry Volk 26:57
55-59Joe Michelini 22:15
60-64Dom DeRoma 31:18
65-69Rudy Rinderer 28:27
70-79Dave Duff 28:14
 
Female results
1st placeKatherine Chinery 21:36
2nd placeApril Smith 23:45
3rd placeTamara Herndez 24:06
 
Age group winners:
10 & underTaylor Adams 37:23
15-19Ruthi Daly 26:39
30-34Marguertie Manaresi 27:54
35-39Kate Mazza 25:56
40-44Dana Klink 29:06
45-49Rebekah Triolo 27:40
50-54Patty Herflicker 29:54
65-69Catherine Akridge 31:38


Week 3 : July 9, 2019

Complete Week 3 Results.

Male results
1st placeMATT MAGEE 17:59
2nd placeMATTHEW VOGIOS 19:28
3rd placeMIKE LANDY 21:12
 
Age group winners:
10 & under   DANIEL MANTALTAN 31:18
11-15BRAEDEN MCCLAVE 23:05
15-19MATT KOERNER 24:34
20-24ANDREW KOERNER 27:38
25-29RICKY VASQUEZ 21:21
30-34SAM HAHN 25:07
40-44MARK SCHILLING 23:39
45-49PETER FOYTLIN 21:32
50-54KEN CHINERY 24:19
55-59SCOTT PARKER 27:14
60-64MICHAEL MAGEE 25:02
65-69MICHAEL MAZER 35:26
-----RUDY RINDERER 26:29
70-79DAVID DUFF 26:53
 
Female results
1st placeKATHERINE CHINERY 20:43
2nd placeROBIN GIALANELLA 21:13
3rd placeSARAH MEASE 21:55
 
Age group winners:
15-19RUTHI DALY 23:12
30-34MARGUERITE MANARESI 28:28
35-39BETHANIE ADAMS 27:53
40-44JENNIFER MORRIS 29:45
45-49TAMARA HERNANDEZ 23:45
50-54EILEEN COLLINS 30:25
55-59KERI MAGEE 26:08
60-64MARIA MURPHY 37:32
65-69SANDY RINDERER 28:45


Week 4 : July 16, 2019